👤

Pentru 3 litri de ulei,2kg de mālai si 5 kg de rosii s-a platit suma de 36 lei. Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei, iar un kg de rosii costa 3,25 lei, calculati pretul unui kg de mālai

Răspuns :

4,95×3=14,85 lei
3,25×5=16,25 lei
14,85+16,25=21,10 lei
36-21,10=14,90 2kg de malai
14,90:2=7,45 kg de malai
a=1 l de ulei/lei
b=1 kg de malai/lei
c=1 kg de rosii/lei
3a+2b+5c=36
a=4.95
c=3.25
b=?
14.85+16.25+b=36
2b=36-31.1
b=2.45