👤

o cantitate de 7250 t de grâu a fost încărcată în saci a câte 50 kg fiecare iar aceștia au fost transportați cu 5 tiruri la export câți saci sau încărcat în fiecare tir

Răspuns :

7250 t =7.250.000 kg
1. Cati saci ?
7250000 : 50 = 145.000 saci
2. Cati saci in fiecare tir ?
145.000 : 5 = 29.000 saci/tir