doua kilograme de rosi si patru de cartofi costa 14lei iar 5kilograme de rosi si 6kilograme decartifi costa 26 de lei . cat costa 1kilogram de rosi si unul de cartofi?
2 kg(rosii) +4 kg ( cartofi) =10. 1kg r=05+ 1kg c 2kg r =2(0,5+1 kg c) 2kg r =1+2kg c lnlocuieste 1+2kg c +4kg=10/- 16kg c =9 lei /: 61kg c=1,5lei 1kg r =0,5+1:5=2 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!