👤

Compume cel putin un enunt corespunzator fiecarui exercitiu. a)124×3-16×9. b)123×4+321×5. e urgent raspundetimi va rog din suflet

Răspuns :

Ioana a cumparat 3 kilograme de bomboane,,Meteorit" la prețul de 124 de lei kilogramul si a mai cumpărat 9 kilograme de banane la prețul de 16 lei kilogramul. Care cumpărătură este mai scumpa si cu cît?

Maria a procurat 4 cărți de aventura la prețul de 123 de lei si 5 cărți ,,Disney" la prețul de 321 de lei. Cît a costat cumpărătură Mariei in total?