👤

5 kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii .
Cat costa 8 kg de rosiI?
Am nevoie de ajutor!!!!Repedeeee!


Răspuns :

5-3=2
16 :2=8
8 lei costa 1 kg de rosii
8×8=64 lei
5-3=2 kg rosii(diferenta)
16:2=8 lei un kg de rosii
8x8=64 lei (8 kg de rosii)