👤

o ilustrata costa 6 lei si este de 3 ori mai scumpa decit un balon.Cit costa balonul si ilustrata in total?

Răspuns :

R:
1) Cat costa un balon?
6:3=2(lei)
2) Cat costa balonul si ilustrata in total?
3+6=8(lei).
R: 8 lei.
Sper ca te-am ajutat! :-)
6:3=2 lei costa balonul
6+2=8 lei in total