👤

un balon costa 3 lei, o floare 4 lei, o carte 6 lei. a)Cite carti costa tot atit cit 3 flori? b)cite baloane costa tot atit cit 5 carti? c)cit costa 2 baloane , 3 flori si o carte? ajunge o nancnota de 20 de lei?

Răspuns :

a)4×3flori=12lei
o carte=6 lei deci 6lei×2carti=12 lei =>2carti
raspuns :2 carti
b)5carti×6lei=30lei
un balon=3lei
30lei ÷3 = 10 baloane
raspuns :10 baloane
c)2baloane×3lei+3flori×4lei+6lei=6lei+12lei+6lei=24lei
raspuns :24 lei deci nu ajunge 20 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari