👤

Un kg de alune costa 200 de lei.Eu cumpar alune doar de 70 de lei.Cate alune am cumpărat pe cei 70 de lei?

Răspuns :

Raspunsul este 350 grame de alune .
200 lei .... 1 kg = 1000 g
  70 lei .... x
---------------------------------
    
       x = (70×1000):200 ≡ 70×(1000:200) = 70×5 = 350 g