Răspuns :
Aceasta problema se rezolva cu metoda comparatiei
180 kg mere...70 kg banane...710 lei (1)
60 kg mere...17 kg banane.....205 lei |×3
180 kg mere...51 kg banane....615 lei (2)
(1) - (2)
// 19 kg banane.....95 lei
1 kg banane = 95:19 = 5 lei
1 kg mere = [710-(70×5)]:180 = (710-350):180 = 360:180 = 2 lei
180 kg mere...70 kg banane...710 lei (1)
60 kg mere...17 kg banane.....205 lei |×3
180 kg mere...51 kg banane....615 lei (2)
(1) - (2)
// 19 kg banane.....95 lei
1 kg banane = 95:19 = 5 lei
1 kg mere = [710-(70×5)]:180 = (710-350):180 = 360:180 = 2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!