👤

daca pretul de achizitie a 18 kg rosii este 45 lei,atunci pentru 34 kg rosii vom platii...lei

Răspuns :

Notam kg de rosii cu a si avem:
18a=45
deci a=45/18

34 x 45/18 = 1530/18=85 lei
Daca pretul de achizitie a 18 kg rosii este 45 lei,atunci pentru 34 kg rosii vom platii 85 lei
45 lei:18 kg rosii=2,5 lei/kg
34 kg ×2,5 lei/kg=85 lei