👤

la un cămin de copii s-au adus într-o săptămână 180 kg de mere și 70 kg banane platindu-se 710 lei. În alta săptămâna s-au adus 60 kg mere și 17 kg banane platindu-se 205 lei. Știind ca prețul fructelor a rămas neschimbat sa se afle cât costa un kg de mere și cât costa un kg de banane.
Repede va rog!!!!!!!


Răspuns :

180 kg mere......70 kg banane........710 lei
60 kg mere.....17 kg banane..........205 lei | ×3

180 kg mere......70 kg banane......710 lei
180 kg mere.......51 kg banane.......615 lei
_________________________________ ( -)
// 19 kg banane.........95 lei
1 kg banane = 95 : 19 = 5 lei
1 kg mere = [710-(70×5)]:180 = (710-350):180 = 360 : 180 = 2 lei

Raspuns:

5 lei= 1 kg banane
2 lei = 1 kg mere

SUCCES!