👤

Personalul unei gradinite a cumparat 3 mingi si 4 masinute pentru care a platit 146 lei . Dupa un timp s-au mai cumparat la accelasi pret 3 mingi si 7 masinute in valoare de 224 lei .Cat costa o masinuta dar o mingie ?

Răspuns :

3mingi+4masinute=146
3mingi+7masinute=224
=>3mingi=146-4masinute
=>3mingi=224-7masinute =>146-4masinute=224-7masinute
=>3masinute=224-146 =>3masinute=78 =>o masinuta costa 29 lei
3mingi+4x29=146
3mingi=146-116
3mingi=30 =>o minge costa 10 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari