Răspuns :
3,2kg...........9,28 lei
10,7kg................x
x=10,7 ori 9,28 supra 3,2
x=99,296 supra 3,2
x=31,03 lei
10,7kg................x
x=10,7 ori 9,28 supra 3,2
x=99,296 supra 3,2
x=31,03 lei
1. Cat costa un kg de zahar ?9,28:3,2=2,9 (lei)
2. Cat costa 10,7 kg de zahar?2,9× 10,7=31,03 lei
2. Cat costa 10,7 kg de zahar?2,9× 10,7=31,03 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!