👤

5 kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii.cat costa 8 kg de rosii?

Răspuns :

X-pretul unui kg de rosii
5x=16+3x
2x=16
x=8 lei
8kg x 8 lei =64 lei