Răspuns :
7 kg mere..........5 kg pere........70 lei |×2
8 kg mere..........10 kg pere......110 lei
14 kg mere..........10 kg pere........140 lei
8 kg mere..........10 kg pere........110 lei
_____________________________ ( - )
6 kg mere.............//.....................30 lei
1 kg mere = 30:6 = 5 lei
1 kg pere = [ 70-(7×5)]:5 = (70-35):5 =
= 35:5 = 7 lei
5 lei costa un kg de mere
7 lei costa un kg de pere
8 kg mere..........10 kg pere......110 lei
14 kg mere..........10 kg pere........140 lei
8 kg mere..........10 kg pere........110 lei
_____________________________ ( - )
6 kg mere.............//.....................30 lei
1 kg mere = 30:6 = 5 lei
1 kg pere = [ 70-(7×5)]:5 = (70-35):5 =
= 35:5 = 7 lei
5 lei costa un kg de mere
7 lei costa un kg de pere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!