Va roooog,foarte mult, dau Coroană este pt maine rezolvati rapid in limbaj matematic.
De la inaltimea h=20m,este lasat sa cada liber un corp(frecarea cu aerul se neglijeaza)de masa m=4kg. Sa se calculeze a)viteza cu care corpul atinge solul(g=10N/kg) b)energia,cinetica a corpului la inaltimea h=15m(se apli c a legea conservarii energiei). Va rog rapiddd.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!