1/2 *x =legume
3/4*1/2 *x= 48 lei (a cumpărat 2kg*24lei=48 lei) => 3x/8=48
Scoatem x,Adica 3x=48*8
3x=384
X=384/3
X=128 lei
Aflam legumele: 1/2 *128
128/2=64 lei
Carnea știm ca a costat 48 lei
Fructele:128-64-48=64-48=16 lei
Verificare : 64+48+16=112+16=128 lei