Pe un plan inclinat ( de unghi alfa= 30de grade) coboara plecand din repaus, un corp care ajunge la baza planului cu viteza v=8m/s/ Daca inaltimea planului este h=5m sa se afle coeficinetul alunecare. Se neglijeaza frecarile cu aerul.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!