Răspuns :
5 kg morcovi.......10 kg ardei........40 lei |×3
3 kg morcovi........8 kg ardei..........30 lei |×5
15 kg morcovi.......40 kg ardei........150 lei
15 kg morcovi........30 kg ardei........120 lei
_______________________________ ( - )
// 10 kg ardei.......30 lei
1 kg ardei = 30:10 = 3 lei
1 kg morcovi = [ 40 - (10×3)]:5 = (40-30):5 =
= 10:5 = 2 lei
3 lei costa 1 kg de ardei
2 lei costa 1 kg de morcovi
3 kg morcovi........8 kg ardei..........30 lei |×5
15 kg morcovi.......40 kg ardei........150 lei
15 kg morcovi........30 kg ardei........120 lei
_______________________________ ( - )
// 10 kg ardei.......30 lei
1 kg ardei = 30:10 = 3 lei
1 kg morcovi = [ 40 - (10×3)]:5 = (40-30):5 =
= 10:5 = 2 lei
3 lei costa 1 kg de ardei
2 lei costa 1 kg de morcovi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!