👤

5 kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii.
cat costa 8 kg de rosii?


Răspuns :

5-3=2 kg de rosii
16=2 kg rosii
16:2=1kg rosii
 8lei = 1 kg de rosii

8x8=64 lei (8 kg de rosii)