10 kg de struguri si 8 kg de portocale costa 82 de lei , iar 8 kg de portocale si 9 kg de struguri costa 77 de lei .Cât plătește Mihaiela daca a cumpărat 2kg de struguri si 3 de portocale ?
10 kg struguri......8 kg portocale.......82lei 9 kg s...............8 kg p ................77lei 1 kg s............./....................5lei 2s.........3p.....?lei 50lei............8p........82 lei 8p=32lei =p=32/8=4 2s=10 lei 3p=12lei 10+12=22lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!