👤

1) pentru 15 kg de caise si 20 kg de piersici s-au platit 160 lei.pentru 15 kg de caise si 10 kg de piersici,de aceeasi calitate,s-au platit 110 lei.cat costa un kg de caise si cat costa un kg de piersici?

prin metoda comparatiei


Răspuns :

15 kg caise ..........................20 kg piersici ............................160 lei
15 kg caise ...........................10 kg  piersici ...........................110 lei
se face scadere si rezulta
     10 kg piersici ........................50 lei
1 kg piersici = 50 : 10 = 5 lei

15 kg caise ...........................20 kg piersici .............................160 lei
15 kg caise ..........................( 20 * 5 ) .....................................( 160 - 100 )
15 kg caise ..............................................................................      60 lei
1 kg caise = 60 : 15 = 4 lei