Răspuns :
3 kg cirese .............4 kg caise .............46 lei |×2
2 kg cirese .......... 3 lg caise ............. 33 lei |×3 ⇒
6 kg cerese .............8 kg caise...............92 lei
6 kg cerese .............9 kg caise ..............99 lei scadem relatiile
............................................................................
/ 1 kg caise ........... 7 lei
8 kg caise costa: 7×8=56 lei
6 kg cirese costa:92-56=36 lei
1 kg cerese costa:36:6=6 lei
R. 6 lei /kg cirese; 7 lei /kg caise
2 kg cirese .......... 3 lg caise ............. 33 lei |×3 ⇒
6 kg cerese .............8 kg caise...............92 lei
6 kg cerese .............9 kg caise ..............99 lei scadem relatiile
............................................................................
/ 1 kg caise ........... 7 lei
8 kg caise costa: 7×8=56 lei
6 kg cirese costa:92-56=36 lei
1 kg cerese costa:36:6=6 lei
R. 6 lei /kg cirese; 7 lei /kg caise
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!