Un magazin vinde 115 kg de zahar si făină.Cantitatea de zahar reprezintă 3/5 din cantitatea totala.afla ce suma s-a încasat,daca 1kg de faina costa 3 lei si 1kg de zahar costa 5 lei.
115:5×3=23×3=69 kg (zahar) Suma incasata pe zahar: 69×5=345 lei 115-69=46 kg (faina) Suma incasata pe faina: 46×3=138 lei Suma incasata: 345+138=483 lei R. 483 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!