2 kg mere.......5 kg pere.......26 lei |×3
6 kg mere........7 kg pere.......46 lei
6 kg mere........15 kg pere.......78 lei
6 kg mere...........7 kg pere......46 lei
____________________________ ( - )
// 8 kg pere.......32 lei
Aflam cat costa 1 kg de pere
32 : 8 = 4 lei
Aflam cat costa 5 kg pere
5 × 4 = 20 lei
Aflam cat costa 1 kg mere
(26-20) : 2 = 6 :2 = 3 lei