👤

La un magazin s-au vandut dimineata 8 ursuleti si 6 ponei de plus, pentru care s-au incasat 466 lei, iar dupa-amiaza s-au vandut 4 ursuleti si 7 ponei de plus, pentru care s-au incasat 389 lei. Cat costa un ursulet ? Dar un ponei ? (metoda comparatie).

Răspuns :

8 ursuleti........6 ponei...........466 lei
4 ursuleti.........7 ponei............389 lei |×2

8 ursuleti..........14 ponei...........778 lei
8 ursuleti............6 ponei..........466 lei
_____________________________ ( - )
// 8 ponei............312 lei
Aflam cat costa un ponei de plus
312:8 = 39 lei

Aflam cat costa 6 ponei de plus
6×39 = 234 lei

Aflam cat costa un ursulet
(466-234):8 = 232:8 = 29 lei