Răspuns :
1. m = 1,825g HCl
Vs = 500mL = 0,5 L
n = m/M = 1,825/36,5 = 0,05 moli HCl
C = n/Vs = 0,05 /0,5 = 0,1 moli/L
HCl -> acid tare => [HCl]=C=[H3O+] = 10^(-1) moli/L
pH = -lg[H3O+] = -lg10^(-1) =1
2. C1 = 0,05 M NaOH
C2 = 0,1 M HCl
Cf = 0,1L
pH = 2 => [H3O+] = 10^(-2) moli/L
C1 = n1/Vs1 => n1 = C1*Vs1 = 0,05Vs1
C2 = n2/Vs2 => n2 = C2*Vs2 = 0,1Vs2
Vs1 + Vs2 = 0,1
0,01 = (0,05Vs1+0,1Vs2)/ Vs2+Vs2 <=> 0,01Vs1+0,01Vs2 = 0,05Vs1+0,1Vs2 => 0,04Vs1 = 0,09Vs2 => Vs1/Vs2 = 4/9 => Vs2 = 9Vs1/4 = 2,25Vs1
3,25V1 = 0,1 => Vs1 = 0,03L = 30mL
Vs2 = 70mL
Nu sunt sigur de ultima parte la ex 2
Vs = 500mL = 0,5 L
n = m/M = 1,825/36,5 = 0,05 moli HCl
C = n/Vs = 0,05 /0,5 = 0,1 moli/L
HCl -> acid tare => [HCl]=C=[H3O+] = 10^(-1) moli/L
pH = -lg[H3O+] = -lg10^(-1) =1
2. C1 = 0,05 M NaOH
C2 = 0,1 M HCl
Cf = 0,1L
pH = 2 => [H3O+] = 10^(-2) moli/L
C1 = n1/Vs1 => n1 = C1*Vs1 = 0,05Vs1
C2 = n2/Vs2 => n2 = C2*Vs2 = 0,1Vs2
Vs1 + Vs2 = 0,1
0,01 = (0,05Vs1+0,1Vs2)/ Vs2+Vs2 <=> 0,01Vs1+0,01Vs2 = 0,05Vs1+0,1Vs2 => 0,04Vs1 = 0,09Vs2 => Vs1/Vs2 = 4/9 => Vs2 = 9Vs1/4 = 2,25Vs1
3,25V1 = 0,1 => Vs1 = 0,03L = 30mL
Vs2 = 70mL
Nu sunt sigur de ultima parte la ex 2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!