👤

O persoana a cumparat 4kg de cartofi la pretul de 1,5 lei pe kg si 6kg de carofi la pretul de 1,25 lei pe kg.Aflati pretul mediu platit pe 1 kg de cartofi

Răspuns :

4kg --- 1,5 lei
6 kg ---1,25lei

6-4=2
1,5-1,25=0,25
0,25:2=0,125 lei pretul mediu/kg
4kg..............................1,5 lei
6kg..............................1,25 lei

6-4=2kg
1,25-1,5=0,25 lei (2kg de cartofi)
0,25:2=0,125 lei