👤

De la o cofetarie , Maia a cumparat doua inghetate si 4 prajituri , platind 26 lei . In alta zi , la aceleasi preturi , a cumparat doua inghetate si 6 prajituri de acelasi fel cu primele , platind 34 lei .
Cati lei costa inghetata ? Dar prajitura ?
Daca se poate sa faceti in metoda comparatiei !


Răspuns :

2 ing..................4 praj...................26 lei
2 ing................6 praj....................34 lei
   cate praj . sunt in plus    6-4 = 2
 34-26 = 8 lei  costa 2 prajituri 
 8 : 2 = 4 lei costa o prajitura 
 4x 4 = 16 lei  costa 4 prjituri
 26 - 16 = 10 lei costa 2 inghetate 
10 : 2 = 5 lei  costa o inghetata 
2 îngh............................4p...........................................26 lei
2îngh............................6p............................................34 lei

6-4=2 înghetate
34-26=8 lei (2 îngh)
8:4=2 lei (o ingh)
2x2=4 lei (2 ingh)
26-4=22 lei (4 p)
22:4=5,5 lei (o prajitura)

deci
                2lei= o înghetata
              5,5 lei =o prajitura
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari