Răspuns :
2 ing..................4 praj...................26 lei
2 ing................6 praj....................34 lei
cate praj . sunt in plus 6-4 = 2
34-26 = 8 lei costa 2 prajituri
8 : 2 = 4 lei costa o prajitura
4x 4 = 16 lei costa 4 prjituri
26 - 16 = 10 lei costa 2 inghetate
10 : 2 = 5 lei costa o inghetata
2 ing................6 praj....................34 lei
cate praj . sunt in plus 6-4 = 2
34-26 = 8 lei costa 2 prajituri
8 : 2 = 4 lei costa o prajitura
4x 4 = 16 lei costa 4 prjituri
26 - 16 = 10 lei costa 2 inghetate
10 : 2 = 5 lei costa o inghetata
2 îngh............................4p...........................................26 lei
2îngh............................6p............................................34 lei
6-4=2 înghetate
34-26=8 lei (2 îngh)
8:4=2 lei (o ingh)
2x2=4 lei (2 ingh)
26-4=22 lei (4 p)
22:4=5,5 lei (o prajitura)
deci
2lei= o înghetata
5,5 lei =o prajitura
2îngh............................6p............................................34 lei
6-4=2 înghetate
34-26=8 lei (2 îngh)
8:4=2 lei (o ingh)
2x2=4 lei (2 ingh)
26-4=22 lei (4 p)
22:4=5,5 lei (o prajitura)
deci
2lei= o înghetata
5,5 lei =o prajitura
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!