Răspuns :
9 sticle ulei....4 kg zahar....66 lei
9 sticle ulei....2 kg zahar....60 lei
2 kg zahar....66-60 lei
2 kg zahar....6 lei
6:2=3 lei (costa un kg zahar)
3x4=12 lei (costa 4 kg zahar)
66-12=54 lei (costa 9 sticle ulei)
54:9=6 lei (costa o sticla de ulei)
V:6x9+3x4=
54+12=
66
Un penar....6 caiete....24 lei
Un penar....2 caiete....16 lei
4 caiete....24-16
4 caiete....8 lei
8:4=2 lei (costa un caiet)
2x6=12 lei (costa 6 caiete)
24-12=12 lei (costa un penar)
V:2x6+12=
12+12=
24
2 sampoane....un sapun....33 lei
2 sampoane....8 sapunuri....68 lei
7 sapunuri....68-33 lei
7 sapunuri....35 lei
35:7=5 lei (costa un sapun)
33-5=28 lei (costa 2 sampoane)
28:2=14 lei (costa un sampon)
V:14x2+5
28+5
33
3 ciocolate....4 acadele....73 lei
7 ciocolate....4 acadele....133 lei
4 ciocolate....133-73
4 ciocolate....60 lei
60:4=15 lei (costa o ciocolata)
15x3=45 lei (costa 3 ciocolate)
73-45=28 lei (costa 4 acadele)
28:4=7 lei (costa o acadea)
V:15x3+7x4=
45+28=
73
Sper ca te-am ajutat :)
9 sticle ulei....2 kg zahar....60 lei
2 kg zahar....66-60 lei
2 kg zahar....6 lei
6:2=3 lei (costa un kg zahar)
3x4=12 lei (costa 4 kg zahar)
66-12=54 lei (costa 9 sticle ulei)
54:9=6 lei (costa o sticla de ulei)
V:6x9+3x4=
54+12=
66
Un penar....6 caiete....24 lei
Un penar....2 caiete....16 lei
4 caiete....24-16
4 caiete....8 lei
8:4=2 lei (costa un caiet)
2x6=12 lei (costa 6 caiete)
24-12=12 lei (costa un penar)
V:2x6+12=
12+12=
24
2 sampoane....un sapun....33 lei
2 sampoane....8 sapunuri....68 lei
7 sapunuri....68-33 lei
7 sapunuri....35 lei
35:7=5 lei (costa un sapun)
33-5=28 lei (costa 2 sampoane)
28:2=14 lei (costa un sampon)
V:14x2+5
28+5
33
3 ciocolate....4 acadele....73 lei
7 ciocolate....4 acadele....133 lei
4 ciocolate....133-73
4 ciocolate....60 lei
60:4=15 lei (costa o ciocolata)
15x3=45 lei (costa 3 ciocolate)
73-45=28 lei (costa 4 acadele)
28:4=7 lei (costa o acadea)
V:15x3+7x4=
45+28=
73
Sper ca te-am ajutat :)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!