👤

un kg de bomboane costa 43,5lei iar un kilogram de banane 16,5lei .au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel .cit a costat toata cumpărătură? rezolvați problema prin 2METODE

Răspuns :


43,5+43,5=87           (43,5.2)+(16,5.2)=87+33
16,5+16,5=33                                       =120
87+33=120
:)))))))))))))))))))))))))))))))))
Vezi imaginea RRRAAALLLUUUCCCAAA