Răspuns :
b=pretul unei bluze
t=pretul unui tricou
2b.......6t ....... 102lei
5b.......3t............111lei
impartim prima relatie la 2
1b .........3t............51lei
5b...........3t..........111lei
------------------------------- scadem cele 2 relatii
4b............/............60 lei
1b=60lei:4=15 lei (pretul unei bluze)
inlocuim in prima relatie
2×15lei.......6 t.......102lei
6t=102-30
6t=72
1t=72:6=12 lei (pretul unui tricou)
verificam in relatia a doua
3×12+5×15=36+75=111
raspuns: o bluza costa 15 lei si un tricou costa 12 lei.
t=pretul unui tricou
2b.......6t ....... 102lei
5b.......3t............111lei
impartim prima relatie la 2
1b .........3t............51lei
5b...........3t..........111lei
------------------------------- scadem cele 2 relatii
4b............/............60 lei
1b=60lei:4=15 lei (pretul unei bluze)
inlocuim in prima relatie
2×15lei.......6 t.......102lei
6t=102-30
6t=72
1t=72:6=12 lei (pretul unui tricou)
verificam in relatia a doua
3×12+5×15=36+75=111
raspuns: o bluza costa 15 lei si un tricou costa 12 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!