👤

O gospodina a cumparat 6 kg carne,40 de oua si 3 kg de ceapa platind pentru cumparaturi 154 lei O akta gospodina a cumparat la aceleasi preturi: 3 kg czarne,20 oua si 3 kg ceapă plătind 80 lei Cat costa 1 kg ca
rne ,10 oua si 2 kg ceapă, daca 1 kg carne este mai scump decat 10 oua cu 8 lei




Răspuns :

 I . 6 carne + 40 oua + 3 ceapa =154
II . 3 carne + 20 oua + 3 ceapa = 80
...........................................................
       3 carne + 20 oua           /       = 74 
inlocuim in II.
74 + 3 ceapa = 80
 3 ceapa= 80- 74
3 ceapa =6 , 1 kg ceapa = 2 lei,   deci 2 kg ceapa = 4 lei
inlocuim tot in II stim ca 1 kg de carne e mai scump decat 10 oua cu 8 lei 
74- 3 x8 = 74 -24= 50 : 5= 10 lei  (10 oua)
 10 +8 = 18 lei  (un kg de carne)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari