Răspuns :
I . 6 carne + 40 oua + 3 ceapa =154
II . 3 carne + 20 oua + 3 ceapa = 80
...........................................................
3 carne + 20 oua / = 74
inlocuim in II.
74 + 3 ceapa = 80
3 ceapa= 80- 74
3 ceapa =6 , 1 kg ceapa = 2 lei, deci 2 kg ceapa = 4 lei
inlocuim tot in II stim ca 1 kg de carne e mai scump decat 10 oua cu 8 lei
74- 3 x8 = 74 -24= 50 : 5= 10 lei (10 oua)
10 +8 = 18 lei (un kg de carne)
II . 3 carne + 20 oua + 3 ceapa = 80
...........................................................
3 carne + 20 oua / = 74
inlocuim in II.
74 + 3 ceapa = 80
3 ceapa= 80- 74
3 ceapa =6 , 1 kg ceapa = 2 lei, deci 2 kg ceapa = 4 lei
inlocuim tot in II stim ca 1 kg de carne e mai scump decat 10 oua cu 8 lei
74- 3 x8 = 74 -24= 50 : 5= 10 lei (10 oua)
10 +8 = 18 lei (un kg de carne)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!