👤

3kg portocale și 9 kg de mere costă 81 lei. Cât costă 1 kg portocale dacă 1kg mere costă 6 lei?

Răspuns :

Deoarece un kg de mere costa 6 lei atunci 9 kg de mere vor costa 9x6=54 lei atunci 3kg de portocale vor costa 81-54=27lei si deci 1 kg de portocale va costa 27/3=9 lei 
9×6=54 lei costa 9 kg de mere

81-54=27 lei costa 3 kg de portocale