1}Un elev cumpara 3,5 kg de mere, de 2 ori mai multe capsuni.Si cu 1,5 kg de nectarine mai mult decat mere.O sacosa tine 10 kg cate sacose ii trebuie.
2}Ionut cumpara 3 prajituri a cate 1,20 de fiecare.Ce rest primeste la o bagnota de 5 lei.
3}Maria cumpara 2 carti a cate a0,5 lei fiecare.Ce rest va primi daca a platit cu o bacnota de 50 de lei.{URGENT}
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!