daca te referi la raprtul de masa care exista intr-o formula chimica, trebuie sa stii:
-formula chimica si masele atomice ale elemntelor din formula
Na2O A,Na= 23g/mol A,O=16g/mol
m,Na: m,O= 2x23g : 16g simplific cu2
= 46g : 16g simplific cu2
=23g: 8g nu se mai simplifica