👤

8,5 kg de cartofi costa 20,4 lei. Cat costa 12 kg de cartofi?

Răspuns :

afli întâi cat costa 1 kg de cartofi: 20,4÷8,5=2,4. Deci 12 kg de cartofi 2,4×12=28,8