Răspuns :
36.5g/mol 40 g/mol 55.84 g/mol 18g/mol
HCl + NaOH => NaCl + H2O
80 g a g b g d g
ms HCl= 400 g
c HCl=20 %
md HCl= c x ms/ 100 => md HCl = 20 x 400/100 = 80 g HCl pur
c NaOH= 15%
a= 80 x 40/36.5 = 87.67 g NaOH pur (md)
2) ms NaOH = md x100/c = 87.67 x 100/ 15 =584.46 g sol NaOH 15%
1) b=80 * 55.84 /36.5 = 122.4 g NaCl
3) ms = md + m H2O=> m H2O = ms - md
m H2O ( din sol HCl) = 400 g sol. - 80 g HCl = 320 g H2O
m H2O (din sol NaOH) = 584.46 g sol. - 87.67 g NaOH = 496.79 g H2O
m H2O ( din reactie adica "d") = 80 x 18 / 36.5 = 39.45 g H2O
m H2O total = 320 g + 496.79 g + 39.45 g= 856.24 g H2O
4) ms final= m NaCl + m H2O final = 122.4 g NaCl + 856.24 g H2O= 978.64 g sol.
md = 122.4 g NaCl
c= md/ms x 100 => c= 122.4 / 978.64 x 100 = 12.51 %
HCl + NaOH => NaCl + H2O
80 g a g b g d g
ms HCl= 400 g
c HCl=20 %
md HCl= c x ms/ 100 => md HCl = 20 x 400/100 = 80 g HCl pur
c NaOH= 15%
a= 80 x 40/36.5 = 87.67 g NaOH pur (md)
2) ms NaOH = md x100/c = 87.67 x 100/ 15 =584.46 g sol NaOH 15%
1) b=80 * 55.84 /36.5 = 122.4 g NaCl
3) ms = md + m H2O=> m H2O = ms - md
m H2O ( din sol HCl) = 400 g sol. - 80 g HCl = 320 g H2O
m H2O (din sol NaOH) = 584.46 g sol. - 87.67 g NaOH = 496.79 g H2O
m H2O ( din reactie adica "d") = 80 x 18 / 36.5 = 39.45 g H2O
m H2O total = 320 g + 496.79 g + 39.45 g= 856.24 g H2O
4) ms final= m NaCl + m H2O final = 122.4 g NaCl + 856.24 g H2O= 978.64 g sol.
md = 122.4 g NaCl
c= md/ms x 100 => c= 122.4 / 978.64 x 100 = 12.51 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!