Răspuns :
3) 3) 3)
5t.....+...34 l.....= 162 lei
=15t...+..102 l....=486 lei
15t.....+..102 l.....=486 lei - (minus)
15t.....+....24 l.....=252 lei
----------------------------------------------
=0t.....+....78 l =234 lei
78 l=234 lei
l=234:78
l=3 lei costa o lalea
15t+ 24 l*3lei =252 lei
15t+72lei=252lei
15t=252-72
15t=180lei
t=180:15
t=12lei
2*12+1*3=
=24+3
=27 lei costa 2 trandafiri si o lalea
5t.....+...34 l.....= 162 lei
=15t...+..102 l....=486 lei
15t.....+..102 l.....=486 lei - (minus)
15t.....+....24 l.....=252 lei
----------------------------------------------
=0t.....+....78 l =234 lei
78 l=234 lei
l=234:78
l=3 lei costa o lalea
15t+ 24 l*3lei =252 lei
15t+72lei=252lei
15t=252-72
15t=180lei
t=180:15
t=12lei
2*12+1*3=
=24+3
=27 lei costa 2 trandafiri si o lalea
15 trandafiri.....24 lalele.....252 lei
5 trandafiri.....34 lalele.....162 lei
15 trandafiri.....24 lalele.....252 lei
15 trandafiri.....102 lalele.....486 lei
102-24=78 de lalele are bunicul în plus
486 lei - 252 lei = 234 lei (diferență plată)
234 lei : 78 = 3 lei (o lalea)
3 lei × 24 = 72 lei (24 lalele)
252 lei - 72 lei = 180 lei (15 trandafiri)
180 : 15 = 12 lei (un trandafir)
2t+1l = ?
2×12 + 1×3 = 24 + 3 = 27 lei
5 trandafiri.....34 lalele.....162 lei
15 trandafiri.....24 lalele.....252 lei
15 trandafiri.....102 lalele.....486 lei
102-24=78 de lalele are bunicul în plus
486 lei - 252 lei = 234 lei (diferență plată)
234 lei : 78 = 3 lei (o lalea)
3 lei × 24 = 72 lei (24 lalele)
252 lei - 72 lei = 180 lei (15 trandafiri)
180 : 15 = 12 lei (un trandafir)
2t+1l = ?
2×12 + 1×3 = 24 + 3 = 27 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!