👤

O sarcina de 5 C traverseaza sectiunea transversala a unui conductor in 3s. Determina intensitatea curentului in conductor si numarul de electroni ce traverseaza aceasta sectiune timp de 1s...............................................................! Cine este om bun ajutatima va rog mult!!!

Răspuns :

 Q = I*t 
I = Q/t =5/3=1,67 A
n = q * t₀ / e = 5 * 1/ 1,6 * 10⁻¹⁹ = 3,125 * 10¹⁹ electroni.