👤

rezova problema cu plan . comenteaza folosind cuvintele cantitatea pretul costul. 7 kg de gris costa 42 lei.cite kg de gris costa 54 lei?


Răspuns :

Plan de rezolvare:

Cat costa 1 kg?
42:7=6 lei kg

Cate kg de gris costa 54 de lei?
54:6=9 kg
Metoda 1
7 kg...42 lei
x kg...54 lei
x=54×7 supra 42
x=9 kg

Metoda 2
42:7=6
6×?=54
?=54:6
?=9