👤

o gospodina a platit 19 lei pentru 2 kg de banane si 3 kg de portocale.O alta gospodina a cumpărat 4 kg de banane si 2 kg de portocale si a platit 26 de lei. Cat costa 1 kg de banane dar unul de portocale? cu judecăți va rog sau coroana

Răspuns :

2kg b. ............3kg p. ..............19 lei
4kg b. .............2kg p. .............26 lei

Înmultim primul rand cu 2

4kg b. ............6kg p. ...............38 lei
4kg b. ............2kg p. ...............26 lei

1)Cu câte kg de portocale sunt mai mult?
6-2=3

2)Câți lei costă 3 portocale?
38-26=12

3)Câți lei costă o portocala?
12:3=4

4)Câți lei costă 6 portocale?
6×3=18

5)Câți lei costă 4 banane?
38-18=20

6)Câți lei costa o banană?
20:4=5

Sper să fie bine!!!!!
Mult succes la școală!!!!!!❤❤❤
Nu am mai făcut proba aici dar am facut-o pe o foaie și dă corect!!