2kg b. ............3kg p. ..............19 lei
4kg b. .............2kg p. .............26 lei
Înmultim primul rand cu 2
4kg b. ............6kg p. ...............38 lei
4kg b. ............2kg p. ...............26 lei
1)Cu câte kg de portocale sunt mai mult?
6-2=3
2)Câți lei costă 3 portocale?
38-26=12
3)Câți lei costă o portocala?
12:3=4
4)Câți lei costă 6 portocale?
6×3=18
5)Câți lei costă 4 banane?
38-18=20
6)Câți lei costa o banană?
20:4=5
Sper să fie bine!!!!!
Mult succes la școală!!!!!!❤❤❤
Nu am mai făcut proba aici dar am facut-o pe o foaie și dă corect!!