👤

pentru un restaurant sau cumparat 250 kg de cartofi cati lei costa intreaga cantitate daca pentru 8 kg se platesc 16 lei ?

Răspuns :

16/8=2                    1kg=2 lei                    250*2=500lei

250kg........xlei
8kg.............16lei

x=250kg*16/18kg=222,22lei