👤

Jos sunt date preturile pe kg. pentru diverse legume, aflate la vânzare intr-un magazin: ceapă 1,5lei
ardei 2lei
castraveți 2,5lei
roșii 3lei

Câți lei plătește Miruna daca cumpără 1,5kg de ardei,2kg de castraveți, 1kg de roșii și 2kg de ceapă?


Răspuns :

2+2+1=5 lei ardeii
2,5+2,5=5 lei
3lei=un kg rosii
1,5+1,5=3 lei ceapa
5+5+3+3=16 lei toate legumele
O jumatate de kg de ardei 2kg:2=1
1,5kg ardei 2lei+1lei=3 lei

2 kg castraveti 2,5lei*2=5 lei
2 kg ceapa 1,5lei*2=3 lei
1 kg rosii=3 lei

3+5+3+3=14 lei