1)Aflati produsul a doua numere stiind ca primul numar este de 3 ori mai mare decat cinci iar al doilea de 6 ori mai mare decat 4 .(3×5)×(6×4)=360
2)4 kg de mere costa 32 lei iar 6 kg de banane costa 42 lei.
Aflati cati lei a platit in total pentru un kg de mere si un kg de banane? (32:4)+(42:6) =15 succes la teme!!