👤

compune o problema care sa se rezolve prin exercitiile: (3×5)×(6×4) si (32:4)+(42:6)

Răspuns :

1)Aflati produsul a doua numere stiind ca primul numar este de 3 ori mai mare decat  cinci iar al doilea de 6 ori mai mare decat 4 .(3×5)×(6×4)=360

2)4 kg de mere  costa 32 lei iar 6 kg de banane  costa 42 lei. 
Aflati cati lei a platit  in total pentru un kg de mere si un kg de banane? (32:4)+(42:6) =15 succes la teme!!