Pentru 13 kg de căpșuni și 3 kg de caise s.au platit 32 lei. Un kg de căpșuni costa de 2 ori mai mult decât un kg de caise. Cat de.a platit pentru un kilogram de caise și cât pentru un kg de căpșuni??
Notam capsunile cu X si caisele cu Y.si avem: 13X+3Y=32 iar un kg de capsuni costa de doua ori mai mult decat un kg de caise,adica: 2X=Y inlocuim in prima si avem: 13X+3 x 2X=32 13X+6X=32
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!