Răspuns :
24 kg pere.........30 kg mere.......198 lei | : 6
4 kg pere..............5 kg mere.........33 lei
4 kg pere = 6 kg mere
6+5 kg mere...............33 lei
11 kg mere....................33 lei
Aflam cat costa 1 kg mere
33 : 11 = 3 lei
Aflam cat costa 6 kg mere
6 × 3 = 18 lei
Aflam cat costa 4 kg pere
4kg pere = 6 kg mere = 18 lei
Aflam cat costa 1 kg pere
18 : 4 = 4,5 lei
Verificare:
24×4,5 + 30×3 = 108 + 90 = 198
4 kg pere..............5 kg mere.........33 lei
4 kg pere = 6 kg mere
6+5 kg mere...............33 lei
11 kg mere....................33 lei
Aflam cat costa 1 kg mere
33 : 11 = 3 lei
Aflam cat costa 6 kg mere
6 × 3 = 18 lei
Aflam cat costa 4 kg pere
4kg pere = 6 kg mere = 18 lei
Aflam cat costa 1 kg pere
18 : 4 = 4,5 lei
Verificare:
24×4,5 + 30×3 = 108 + 90 = 198
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!