Răspuns :
30 kg mere+20 kg pere=260 lei
30xa+20xb=260 lei (a=pretul la mere si b=pretul la pere)
1 kg pere=3 kg mere (1b=3a)
30 a+20*3a=260
30 a+60 a=260
90 a=260
a=260:90
a=2,(8) lei costa 1 kg de mere
b=2,(8)x3
b=8,(6) lei costa 1 kg de pere
30xa+20xb=260 lei (a=pretul la mere si b=pretul la pere)
1 kg pere=3 kg mere (1b=3a)
30 a+20*3a=260
30 a+60 a=260
90 a=260
a=260:90
a=2,(8) lei costa 1 kg de mere
b=2,(8)x3
b=8,(6) lei costa 1 kg de pere
cu cate kg de pere sunt echivalente la pret cele 30 kg mere?
30:3=10kg pere
bunicul a vandut echivalentul a 10+20=30 g de pere
cat costa un kg de pere?
260lei:30 kg=8,6(6) lei
cat costa un Kg de mere?
8,6(6):3=2,8(8) lei kg
30:3=10kg pere
bunicul a vandut echivalentul a 10+20=30 g de pere
cat costa un kg de pere?
260lei:30 kg=8,6(6) lei
cat costa un Kg de mere?
8,6(6):3=2,8(8) lei kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!