👤

Trei kg de mere costa 7.5 lei.Patru kg de mere de aceeasi calitate costa ....lei.

Răspuns :

Cat costa un kg de mere ?
7.5÷3=2.5 (lei)

Cat costa 4 kg de mere ?
2.5×4=10  (lei)
folosesti regula de 3 simpla:
3 kg......7,5 lei
4 kg......x lei
=> x=(4*7,5)/3
x=10 lei costa 4 kg de mere