Răspuns :
Cat costa un kg de mere ?
7.5÷3=2.5 (lei)
Cat costa 4 kg de mere ?
2.5×4=10 (lei)
7.5÷3=2.5 (lei)
Cat costa 4 kg de mere ?
2.5×4=10 (lei)
folosesti regula de 3 simpla:
3 kg......7,5 lei
4 kg......x lei
=> x=(4*7,5)/3
x=10 lei costa 4 kg de mere
3 kg......7,5 lei
4 kg......x lei
=> x=(4*7,5)/3
x=10 lei costa 4 kg de mere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!