Un kg de mere si 3 kg de pere costa impreuna 11 lei , iar diferenta dintre 2 kg de pere si 1 kg de mere este de 4 lei.
a) Cat costa un kg de mere?
b) Cat costa un kg de pere?
c) Cate kg de mere si cate kg de pere se pot cumpara cu 21 de lei astfel incat cantitatea de mere sa fie dubla fata de cantitatea de pere?
3p + 1m = 11 2p - 1m = 4 le adunam 5p = 15 p = 15 : 5 b) p = 3 lei m = 2 * 3 - 4 a) m = 2 lei c) m + p = 21 m = 2p 2p + p = 21 p = 21 : 3 = 7 kg pere m = 21 - 7 = 14 kg mere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!